Rany Przewlekłe

Rany Przewlekłe

Owrzodzenie podudzi

 

Owrzodzenia żylne goleni to ubytek pełnej grubości skóry nie wykazujący tendencji do gojenia z powodu zaburzeń w odpływie żylnym. Ten rodzaj rany przewlekłej występuje u około 0,3% dorosłej populacji. Najczęściej owrzodzenia żylne występują po stronie wewnętrznej podudzi, w okolicy kostek. Mogę być niewielkie i pojedyncze, a mogą przyjmować postać owrzodzeń okrężnych, obejmując nawet całe podudzia.

W diagnostyce, najistotniejszym badaniem dodatkowym jest USG Doppler żył kończyn dolny. Na podstawie tego badania możemy postawić rozpoznanie przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) i rozpocząć właściwe leczenie.
Złotym standardem leczenia PNŻ jest stosowanie kompresjoteraspii, która polega na stosowaniu warstwowego, zewnętrznego ucisku osiąganego przy pomocy specjalistycznych bandaży lub gotowych podkolanówek, pończoch czy rajstop uciskowych.
Każdy pacjent w Przychodni PODOS, przed zastosowanie terapii uciskowej ma wykonane badanie wskaźnika kostka- ramię (ABPI) mające na celu wykryć ewentualne przeciwwskazania do stosowania terapii uciskowej.
Leczenie miejscowe, w oparciu o specjalistyczne opatrunki i standardy leczenia ran rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Leczenia Ran (PTLR) wraz z kompresjoterapią dają największy wskaźnik powodzenia leczenia.

Zespół stopy cukrzycowej

Zgodnie z definicją WHO Zespół Stopy Cukrzycowej to infekcja, owrzodzenie i/lub zniszczenie głębokich tkanek stopy z neuropatią i/lub uszkodzeniem tętnic stopy u osoby z cukrzycą.

Zespół Stopy Cukrzycowej (ZSC) jest jednym z najgroźniejszych powikłań cukrzycy. Częstość jego występowania wśród osób z cukrzycą ocenia się na około 15%. Według opinii byłego prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, profesora Jacka Sieradzkiego, w Polsce problem ten może dotykać nawet 400 tysięcy osób.

Biorąc pod uwagę etiologię, Zespół Stopy Cukrzycowej dzielimy na typ neuropatyczny, naczyniowy i mieszany. Właściwa ocena typu stopy cukrzycowej jaki występuje u pacjenta umożliwia optymalizację leczenia. O tym jak groźne może być to schorzenie świadczą dane dotyczące amputacji. 70% wszystkich nieurazowych amputacji wykonywane jest u osób z cukrzycą.

Właściwa profilaktyka zmniejsza ryzyko wystąpienia ZSC a właściwa terapia zmniejsza ryzyko amputacji. Według danych brytyjskich leczenie prowadzone przez specjalistyczne, wielodyscyplinowe zespoły terapeutyczne obniża ryzyko amputacji ponad 20 krotnie.

Z tego względu w Wielkiej Brytania, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i wielu innych krajach powoływane są ośrodki specjalizujące się w leczeniu tego schorzenia. Ideą Poradni „Podos” jest być jednym z takich ośrodków.

Jeżeli masz wątpliwości wyślij nam zdjęcie swojej stopy – postaramy się Ciebie właściwie pokierować przychodnia@podos.pl

Przebieg leczenie pacjenta z Zespołem Stopy Cukrzycowej

 

Rehabilitacja

  W wizję holistycznego modelu leczenia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej w naturalny sposób wpisuje się rehabilitacja. Podstawowy cel rehabilitacji w zespole stopy cukrzycowej to profilaktyka i terapia niekorzystnych następstw cukrzycy w aparacie ruchu. Szczegółowe cele obejmują profilaktykę owrzodzeń, redukcję przykurczów, terapię zaburzeń czynnościowych w całym układzie ruchu w przebiegu ZSC oraz reedukację chodu. Plan terapii jest ustalany na podstawie diagnozy lekarza oraz oceny funkcjonalnej fizjoterapeuty i może obejmować

  • edukację chorych w zakresie aktywność fizycznej i profilaktyki w ZSC
  • mobilizację stawów
  • terapię tkanek miękkich (stretching, masaż, techniki powięziowe)
  • torowanie nerwowo mięśniowe
  • trening siły, koordynacji, propriocepcji
  • reedukację chodu
  • dobór zaopatrzenia ortopedycznego (pomoce lokomocyjne, aparaty ortopedyczne)
  • fizykoterapię

fizjoterapeuta – Grzegorz Kora