W owrzodzeniach o etiologii żylnej lub limfatycznej nieodłącznym elementem terapii mającej doprowadzić do zagojenia ran jest kompresjoterapia. Kompresjoterapia polega na systematycznym zakładaniu opasek uciskowych począwszy od palców, a skończywszy poniżej kolana. W wybranych sytuacjach kompresjoterapia zakładana jest aż do pachwiny.

Opaski zakładane są bezpośrednio po zaopatrzeniu ran. System kompresyjny w zależności od tego, który wybierzemy zakładany jest na 3 do 7 dni. Mamy do dyspozycji systemy kompresyjne wielorazowe (Rosidal K, Putterbinde), czyli takie które nadają się do prania i mogą być używane wielokrotnie, oraz systemy wielokomponentowe (Profore), które dłużej utrzymują odpowiednie ciśnienie, ale są systemami jednorazowymi.

Po redukcji obrzęku i zagojeniu ran dobierany jest odpowiedni produkt uciskowy (podkolanówka lub pończocha), a pacjent jest nauczony używania go samodzielnie. Stosujemy produkty dwóch firm Medi i Sigvaris. Jeżeli sprawność pacjenta nie pozwala na samodzielne zakładanie wyrobu uciskowego nasz personel pokaże Państwu dostępne na rynku urządzenia ułatwiające zakładanie i zdejmowanie podkolanówek uciskowych lub przeszkoli rodzinę bądź opiekunów. Wyroby uciskowe ulegają stopniowemu zniszczeniu dlatego wymagają regularnej wymiany. Większość produktów wymaga wymiany na nowe po 6 miesiącach. Jeżeli pacjent wcześniej zauważy, że produkt uległ zużyciu lub pomimo jego stosowania kończyna jest obrzęknięta, wyrób musi być wymieniony.

Kompresjoterapia wielokomponentowa
Kompresjoterapia dwuwarstwowa o krótkim naciągu