Cukrzyca to nie tylko podwyższona glikemia (stężenie glukozy we krwi). Jest to choroba ogólnoustrojowa, powodująca uszkodzenie serca, nerek, oczu, mogąca prowadzić do owrzodzeń stóp i amputacji kończyn dolnych.

W trakcie konsultacji diabetologicznej, diabetolog dokona kompleksowej oceny wyrównania oraz ryzyka powikłań cukrzycy oraz podejmie decyzję dotyczącą optymalnego leczenia. Celem leczenia cukrzycy nie jest jedynie doraźne obniżenie glikemii. Właściwa terapia ma maksymalnie obniżyć ryzyko wystąpienia przewlekłych powikłań, w przypadku ich występowania zmniejszyć szybkość postępu.

Cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną. Wynika to zarówno z faktu, iż do jej rozpowszechnienie w znacznym stopniu przyczyniła się zmiana stylu życia jaki i to, że jest to obecnie choroba masowa. Liczbę osób chorych na cukrzycę ocenia się w Polsce na 2,5 mln. Prawdopodobnie drugie tyle nie wie o tym, że jest chora. Z tego względu wskazane są badanie profilaktyczne, szczególnie w wśród osób z rodzinnym obciążeniem, otyłych, z chorobami układu krążenia czy kobiet z wywiadami cukrzycy ciężarnych.

 

Zespół Stopy Cukrzycowej       

typowa lokalizacja owrzodzenia neuropatycznego

W ośrodkach zajmujących się leczeniem Zespołu Stopy Cukrzycowej diabetolog pełni funkcję lekarza prowadzącego i koordynującego leczenie pacjenta z owrzodzeniem stopy. Od wizyty u diabetologa zaczyna się i kończy leczenie Stopy Cukrzycowej.

Zgodnie z definicją WHO Zespół Stopy Cukrzycowej to infekcja, owrzodzenie i/lub zniszczenie głębokich tkanek stopy z neuropatią i/lub uszkodzeniem tętnic stopy u osoby z cukrzycą. więcej

Zgodnie z przedstawioną definicją brak widocznego uszkodzenia skory nie oznacza, że u diabetyka nie występuje Zespół Stopy Cukrzycowej.

Jeżeli masz wątpliwości wyślij nam zdjęcie swojej stopy – postaramy się Ciebie właściwie pokierować. przychodnia@podos.pl