Terapia indywidualna 

Indywidualnie dobrany program usprawniania, bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą oraz  sprawdzone i bezpieczne koncepcje terapeutyczne.

  Wchodząc w wizję odpowiedzialnej i skutecznej pomocy pacjentom przychodni oferujemy 30 lub 60 minutowe spotkania z fizjoterapeutami podczas których realizowany jest indywidualnie dobrany program usprawniania. Chcemy pomagać pacjentom z dysfunkcjami ortopedycznymi i neurologicznymi, wykorzystując przy tym sprawdzone i bezpieczne koncepcje terapeutyczne.

Zakres problemów:

  • Przeciążenia i zwyrodnienia – bóle krzyża i karku, przeciążenia kręgosłupa i kończyn związane z pracą zawodową, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów obwodowych, bóle głowy
  • Stany pourazowe i pooperacyjne – stany po złamaniach, zwichnięciach i skręceniach, urazy w sporcie, stany po urazach i operacjach kręgosłupa, stany po rekonstrukcjach, zespoleniach, endoprotezoplastykach i artroskopiach,
  • Wady postawy – skrzywienia kręgosłupa, klatki piersiowej, miednicy, zniekształcenia stóp
  • Problemy neurologiczne – stany po incydentach mózgowych, stany po urazach kręgosłupa i czaszkowo-mózgowych, postępujące choroby neurologiczne
 

  W zależności od stanu pacjenta i celu usprawniania fizjoterapeuta w trakcie indywidualnego spotkania z pacjentem korzysta z terapii manualnej, terapii tkanek miękkich (stretching, masaż, techniki powięziowe), koncepcji PNF, Mc Kenzie, neuromobilizacji.

Terapia indywidualna:

mgr Grzegorz Kora

 

Masaż

Przyjemne rozluźnienie mięśni, redukcja bólu i zachowanie całkowicie biernej postawy wobec terapii (relaks)  – podstawowe narzędzie w pracy na przeciążonych i obolałych tkankach.

masaz  Podstawowe narzędzie pracy na przeciążonych i obolałych tkankach. Często także  integralna część indywidualnej terapii pacjenta. Masaż może stanowić niezależny, oddzielny zabieg  lub  element przygotowujący, wprowadzający w bardziej zaawansowane techniki. Duże powodzenie masaży wśród pacjentów spowodowane jest połączeniem uczucia przyjemnego rozluźnienia mięśni, redukcji bólu i zachowaniu całkowicie biernej postawy wobec terapii (relaks). Masaż może dotyczyć wybranych grup mięśniowych lub całego ciała. Wskazania do stosowania masaży obejmują przeciążenia i zwyrodnienia aparatu ruchu, stany po urazach i operacjach, a także profilaktykę wielu dysfunkcji. Najczęściej wykonujemy klasyczny masaż leczniczy z elementami technik uciskowych, powięziowych i drenażu oraz masaż relaksacyjny. Masaże  poszczególnych części ciała np kręgosłupa, stóp, kończyn dolnych lub górnych trwają zwykle około 30 min, masaż kilku odcinków lub tzw. masaże całościowe trwają 60 min.

Masaż

mgr Grzegorz Kora

 

Kinesiotaping

Redukcja bólu i obrzęku, zwiększenie zakresu ruchu i lepsza stabilność stawu uzyskane przez oddziaływanie sensoryczne i proprioceptywne to fenomen stosowanych w fizjoterapia kolorowych plastrów.

 

kinesiotapingZarówno pacjent jak i fizjoterapeuta chcieliby aby uzyskana podczas terapii sprawność pozostała jak najdłużej. W tym celu stosujemy metodę Kinesiotaping. Dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów samoleczenia organizmu, może być ona stosowana jako oddzielna i wyłączna forma terapii lub jako element dłuższego programu usprawniania. Kinesiotaping to przede wszystkim oddziaływanie sensoryczne i proprioceptywne uzyskane poprzez odciążenie systemu powięziowego. Efektem aplikacji jest pofałdowanie powierzchni skóry, co powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą a powięzią. Umożliwia to usprawnienie mikrokrążenia krwi i limfy i odciąża system nerwowy zmniejszając nacisk na receptory nerwowe. Kinesiotaping ma szerokie zastosowanie m.in. w dysfunkcjach ortopedycznych, neurologicznych, naczyniowych. Rodzaj aplikacji, czyli technika oklejania jest uzależniona od celu terapii.

Kinesiotaping

mgr Grzegorz Kora

Fizykoterapia

Stymulacja organizmu czynnikami fizycznymi zmniejsza ból, inicjuje i przyspiesza procesy naprawcze, nie powodując przy tym  ubocznych, nieporządanych skutków.

  Proces rehabilitacji bywa uzupełniany zabiegami fizykoterapeutycznymi. Stymulacja organizmu czynnikami fizycznymi przynosi korzystne efekty w postaci redukcji bólu, stanu zapalnego, obrzęku. Prowadzi do zainicjowania bądź przyspieszenia procesów naprawczych tzn. reguluje samoleczenie organizmu. Mechanizmy działania fizykoterapii różnią się od farmakologicznych. Bodźce fizykalne są aplikowane z określoną intensywnością, a pełna terapia składa się z kilku do kilkunastu zabiegów tego samego typu zwanych serią. Popularność fizykoterapii wynika z możliwości wyboru różnych rodzajów bodźców stymulujących oraz z braku skutków ubocznych jej stosowania. Zabiegi wykonywane w naszej klinice wykorzystują działanie prądu elektrycznego i fal dźwiękowych.

Rodzaje zabiegów 

elektroterapia (m.in. jonoforeza, TENS, DD, prądy interferencyjne)

ultradźwięki

 

fizykoterapia 

mgr Grzegorz Kora

 

Drenaż linfatyczny

Profilaktyka i leczenie obrzęków limfatyczne kończyn dolnych i górnych, powstałych w przebiegu leczenia ran i owrzodzeń, po operacjach, w chorobie nowotworowej oraz tych o niewyjaśnionej etiologii.

 

Badania i zaopatrzenie ortotyczne stóp

Diagnostyka fizjoterapeutyczna dysfunkcji stopy oparta na analizie statycznej, dynamicznej i manualnej uzupełniona badaniem podoskopowym umożliwia wykonanie indywidualnych wkładek i butów w sytuacjach kiedy wymagana jest pewna ochrona i optymalna korekcja chorej kończyny.

 

Trening marszowy

Złoty standard w leczeniu niedokrwienia kończyn dolnych. Właściwe zaprogramowanie rehabilitacji w miażdżycy kończyn dolnych oraz dokładność i systematyczność w treningach jest najlepszą profilaktyką amputacji.